Hur agerar vi när risken för Trumpcession ökar?

Hur agerar vi när risken för Trumpcession ökar?

Trumps tariffer har skapat stor osäkerhet i både aktie och obligationsmarknaden, och small caps gick in i en s.k. bear market efter en nedgång på 20% sedan toppen i mitten på februari. Många bedömare menar att det är en av de svåraste tiderna på aktiemarknaden på mycket länge, där osäkerheten i sig saktar in ekonomin och investeringsaptiten sjunker. Zoomar vi ut och kollar på lite längre sikt är ledande börser i Norden ned mellan 5-15% på 12 månader och 10-15% på 6 månader.

Våra fonder har klarat sig väl i turbulensen och både QUEST och SELEQT har skapat positiv avkastning under senaste året. Hedgefonden QUEST har levererat 10% avkastning samtidigt som marknaden har fallit med omkring 15%. ORIGO SELEQT, vår fokuserade småbolagsfond, firade härom veckan 3 år med att placera sig högst av samtliga 112 fonder i Citiwire:s Nordiska ranking (12m).

Hur agerar vi nu då? Marknaderna har kommit ned kraftigt och det skapar möjligheter för oss, vilket vi har utnyttjat. Vi har ökat positionerna i starka bolag där vi bedömer att tarifferna inte kommer vara ett problem på några års sikt, exempelvis BIOGAIA och DYNAVOX. Vi har också investerat mer i bolag som är helt exponerade mot den nordiska ekonomin, men som har dragits med ned i fallet, ex ALM BRAND.

Vi har samtidigt sålt bolag som har levererat extremt bra men där värderingen numera är ansträngd och innebär sämre risk/reward, ex INVISIO. Vi har även initierat en ny position med intressanta värdedrivare, som vi hoppas återkomma till i nästa månadsbrev.

Välkommen att kontakta oss om ni vill veta mera om våra fonder eller diskutera småbolagsinvesteringar >> info@origofonder.se